Članovi planinarskog udruženja“Pset“ očekivano najbolji u Federaciji

Proteklog vikenda je na planini Jahorina,na lokalitetu Ruda glava, održano takmičenje u orijentiringu i planinarskoj orijentaciji , a na takmičenju je učestvovalo šest ekipa iz Bosanske Krupe,Tuzle i Goražda. Domaćin ovog takmičenja je Planinarski klub „Maglić“ iz Goražda.

 

Zahvaljujući bosanskokrupskom udruženju „PSET“ već smo poprilčno naučili da je orjentiringorijentacija sposobnost navigacije i snalaženja u prirodi. Iz ove aktivnosti je nastao sport poznat kao orjentiring, gdje je cilj svakog takmičara da uz pomoć kompasa i karte obiđe sve kontrolne tačke u što kraćem vremenu. Razlika postoji. Orijentiring (orijentacija) je sport u kome učesnik dobija kartu na kojoj su obiljležene kontrole (mjesta), koje on uz pomoć kompasa  treba , za što je kraće moguće vrijeme ,pronađe po redosljedu zadatom na karti. Planinarska orijentacija je srodna orijentiringu, ali se odvija na topografskim kartama razmjera 1:25 000 ili 1:50 000 i traže se mnogo veći objekti poput raskrsnica puteve, kuće, vrhovi, brda itd.

 

Planinarsko-ekološko i edukativno društvo "Pset" Bosanska Krupa je u ovoj vrsti takmičenja zadnje dvije godine postalo cijenjeno ime u Planinarskom savezu Federacije BiH. Potvrda za to je i u njihovom posljednjem uspjehu na Rudoj glavi i čestitke koje su dobili,kako zbog rezultata, tako i zbog zaista predanog rada s mladima.

Na web stranici Planinarskog saveza Federacije Bosne i Hercegovine, predsjednik komisije ovog Saveza za orijentaciju Markelić Dragan je napisao da su ekipni rezultati u planinarskoj orijentaciji za 2020. godinu, na prvo mjesto, neprikosnoveno, postavili bosanskokrupsko udruženje „PSET“. Dvodnevo natjecanje su, proteklog vikenda, s izvrsnim rezultatima, obilježili članovi ovog udruženja,pojedinačno i ekipno.

PD Pset 3 

„Proteklog vikenda je na planini Jahorina,na lokalitetu Ruda glava, održano takmičenje u orijentiringu i planinarskoj orijentaciji u kojem je planinarsko-ekološko -edukativno udruženje „PSET“ iz Bosanske Krupe učestvovalo sa 6 takmičara u orijentiringu i dvije tročlane ekipe u planinarskoj orijentaciji.

U orijentiringu su naši takmičari osvojili prva mjesta u većini kategorija i tako osigurali prvo mjesto za naše udruženje u orijentiringu.

Dobre rezultate bosanskokrupski takmičari su ostvarili i u planinarskoj orijentaciji, tako su naše ekipe zauzele prvo i treće mjesto, čime su osigurale prvo mjesto udruženju „PSET“ u planinarskoj orijentaciji, a samim tim i prvo mjestu u ukupnom takmičenju.

Zasluženi pehar i diplomu je u ime udruženja „PSET“ primio Sandin Džajić, a zahvalnica za učešće u takmičenju za udruženje došla je u ruke Emsuda Grošića - Brace “-kazao je Ekrem Bužimkić, predsjednik Planinarsko-ekološkog-edukativnog udruženja „Pset“ iz Bosanske Krupe.

„Želio bih naglasiti da ovim su naši članovi dokazali da i dalje vrijedno vježbaju.

Drago nam je što je kraj ove godine obilježilo aktiviranje "starijih" članova udruženja u takmičenju. Ajdin Stranjac i Denis Džajić su pokazali, da uprkos godinama, mogu parirati mlađim osobama. Nadamo se da će potaknuti i druge da se uključe u porodicu „orijentiraca“ i da će s njima zajedno krenuti u nova učenja, kretanja, takmičenja s našim udruženjem“.

Gospodin Bužimkić je čestitao svojim takmičarima i zahvalio na besprijekrnom domaćinstvu Planinarskom klubu“ Maglić“ iz Goražda , koji su, kao domaćini dobili najbolje ocjene, dok je njihova takmičarska ekipa osvojila drugo mjesto. Treći ove godine su bili članovi planinarskog društva „Konjuh“ iz Tuzle.

Dan prije takmičenja je održano i edukativno predavanje za sve učesnike, a mlade je educirao gospodin Bužimkić , koji je i predsjednik Komisije za mlade u Planinarskom savezu federacije BiH.

Napomenimo, da se članovi „Pseta“ redovno sastaju, planinare, uče i međusobno takmiče. Tako se pripremaju za takmičenja. Posljednja pripremna aktivnost pred ovo takmičenje na Rudoj glavi,koja je sigurno doprinjela uspjehu, su aktivnosti kojim su u „Psetu“ zajedno sa planinarskim društvom „Kanjon „iz Sanskog Mosta obilježili Međunarodni dan planina (11.decembra),kroz druženje,edukaciju i odrađenu planiranu turu orijentacije i pješačenja. Ne treba zaboraviti,kada je riječ o rezultatima u 2020. godini, ni to, da je jednoglasnom odlukom tokom 2020. godine , Sandin Džajić , planinar „Pseta“, proglašen najperspektivnijim polaznikom škole alpinizma, koja se odvijala u četiri vikenda u Federaciji BiH.

PD Pset 4 

„Većina ljudi za planinarenje misli da je to samo odlazak u planinu i da je cilj "osvajanje" još jednog vrha. Međutim, svaki ozbiljan ljubitelj prirode zna da je to u stvari stil života. Pored boravka u prirodi, planinarenjem se razvijate u jednu jaku i stabilnu ličnost koju krase hrabrost, mentalna i fizička snaga, izdržljivost, prilagodljivost, odgovornost prema sebi, društvu i prirodi, kao i kvailtetan i zdrav život.
Ljudi mogu imati različite motive za planinarenje. Neki od njih su druženje, zdrav način života, poboljšanje kondicije, izazov, istraživanje, fotografija, ali je svima zajednička ljubav prema prirodi“-poruka je iz „Pseta“ kojom otvaraju svoja vrata zainteresiranim mladim, a ujedno čestitaju predstojeće praznike svim građanima i građanima bosanskokrupske općine,posebno planinarima i planinarkama.

Dževada Štancl

PD Pset 5

Zadnji put promjenjen srijeda, 23 Decembar 2020 13:05
Ocijeni
(0 glasova)
Čitano 339 puta

RBK

BOSANSKA KRUPA Vrijeme  

Trenutno na portalu

Ko je na portalu: 266 gostiju i nema prijavljenih članova

O NAMA

Radio Bosanska Krupa emituje dnevno 17 sati programa. Ovaj radio svojim signalom sa stereo predajnika snage 1000W pokriva cjelokupnu teritoriju opštine Bosanska Krupa i dijelove opština Bihać, Cazin, Sanski Most, Bužim i Bosanski Novi. ...

KONTAKT

+387 37 471 111 Direktor/Marketing (tlf/fax)

+387 37 476 514 Izvršni direktor za program

+387 37 476 515 Režija/Studio

+387 37 470 005 Redakcija

e-mail: Ova adresa el. pošte je zaštićena od spambotova. Omogućite JavaScript da biste je vidjeli.

Bosanska Krupa u slikama

KrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupaKrupa